Zwolnienie z kasy fiskalnej dla kosmetyczki w 2019

Nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas już wkrótce wejdzie w życie. Określa ono, kogo w przyszłym roku i w latach kolejnych ominie obowiązek stosowania kas, a kogo nie. Czy ten dokument zmieni coś, jeśli chodzi o zwolnienie z kasy fiskalnej dla kosmetyczki w 2019 roku?

Nowe przepisy w sprawie zwolnień z kas od 1 stycznia 2019! 

Już wkrótce, bo 1 stycznia 2019 roku, wejdzie w życie nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas – dokument, który określa, kto nie będzie musiał wprowadzić kasy fiskalnej do działalności, a kogo ten obowiązek nie ominie. Z projektu rozporządzenia wynika, że niektórych przedsiębiorców czekają zmiany w tym obszarze. Czy również kosmetyczki?

 

Zwolnienie z kasy fiskalnej dla kosmetyczki 2019

Kas fiskalnych przybywa – to wyraźny trend, który wynika z wprowadzanych zmian w przepisach. Coraz więcej podatników pozbawianych jest przywileju zwolnienia z kas fiskalnych. Jakiś czas temu dotknęło to także osoby, które świadczą usługi kosmetyczne i kosmetologiczne – są one zobowiązane do posiadania kas fiskalnych. Rozporządzenie w sprawie zwolnień z ewidencji przy wykorzystaniu tych urządzeń nie zmieni nic w sytuacji kosmetyczek. Zgodnie z zawartymi w nim zapisami, wśród usług obowiązkowo rejestrowanych na kasie już od pierwszej czynności, znalazły się m.in. usługi przewozu osób taksówkami, naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów, opieki medycznej świadczone przez lekarzy i dentystów, usługi prawnicze oraz usługi doradztwa podatkowego, usługi związane z wyżywieniem, usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne.

W praktyce oznacza to, że wraz z wejściem w życie tego aktu prawnego, kasa fiskalna dla kosmetyczki będzie wciąż obowiązkowa i to od pierwszej sprzedanej usługi.

 

Kto jeszcze kupi kasy fiskalne w 2019?

Wśród przedsiębiorców, którzy będą musieli wprowadzić kasy fiskalne do działalności znaleźli się dorożkarz, sprzątaczka, rewizor i flisak pieniński. Dotychczas usługi świadczone przez tych przedsiębiorców podlegały zwolnieniu przedmiotowemu z kasy, a więc czynności, które wykonywali, nie były objęte obowiązkiem stosowania urządzeń fiskalnych. Jednak w nowym rozporządzeniu nie widnieją one w katalogu usług i towarów zwolnionych z kas przedmiotowo. Oznacza to, że podatnicy ci muszą wprowadzić kasy fiskalne w 2019 roku (lub w latach kolejnych), o ile przekroczą określony limit obrotów w roku. Zwolnienie przedmiotowe z obowiązku posiadania przez nich kasy fiskalnej przejdzie do historii z dniem 1 stycznia.

 

Termin wprowadzenia kasy dla dorożkarza, sprzątaczki, rewizora i flisaka pienińskiego

Nowością w przepisach jest też bardzo długi termin na wprowadzenie urządzenia fiskalnego w firmie. Podatnicy, którzy w związku z wejściem w życie nowych przepisów utracą prawo do zwolnienia z kas, a więc wspomniani dorożkarz, sprzątaczka, rewizor i flisak, muszą rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży na urządzeniu fiskalnym od 1 czerwca 2019 r. W 2018 r. w takim samym wypadku wprowadzenie kasy przez przedsiębiorców było konieczne od 1 kwietnia, a w latach poprzednich nawet od 1 marca danego roku. Ministerstwo Finansów okazało się tym razem bardziej łaskawe i dało tym podatnikom trochę więcej czasu na oswojenie się z nowym obowiązkiem i przygotowanie na ewentualny zakup kasy.

 

Ulga na zakup kasy wciąż aktualna

Chociaż nie jest dostępne zwolnienie z kasy fiskalnej dla kosmetyczki w 2019 roku, to wciąż może ona skorzystać z ulgi na zakup kasy. Jeżeli dopiero zaczynasz działalność gospodarczą w ramach własnego salonu kosmetycznego, to możesz liczyć na zwrot kosztów nawet do 700zł za każdą zgłoszoną kasę fiskalną. Ale uwaga! Wprowadzenie do obrotu kas fiskalnych online zmieni zasady przysługiwania takiej ulgi. Dlatego warto śledzić w Dzienniku Ustaw opublikowanie odpowiednich aktów prawnych, żeby działać w tej sprawie zgodnie z przepisami.