Ulga na kasę fiskalną – od 2018 r. nawet 1.000 zł

Wyższa ulga na kasę fiskalną to dla gabinetów kosmetycznych spore ułatwienie. Szczególnie, że do końca 2019 r. będą one musiały wymienić obecnie użytkowane urządzenia na kasy online. Sprawdź, ile będzie wynosić ulga na kasę fiskalną od 2018 r. i jakie obostrzenia dotyczące zwrotu uzyskanych kwot przewidzieli twórcy projektu ustawy nowelizacyjnej.

Nowe przepisy dotyczące kas fiskalnych online zobligują podatników świadczących usługi kosmetyczne, kosmetologiczne i fryzjerskie, a także usługi fitness oraz usługi krótkotrwałego zakwaterowania do stosowania kas fiskalnych online od 1 stycznia 2020 roku. Tak wynika z projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Obowiązkowa wymiana kas fiskalnych w gabinetach kosmetycznych wiąże się oczywiście z kosztami, dlatego twórcy projektu przewidzieli także zmianę regulacji dotyczących ulgi na kasę fiskalną.

Więcej o zmianach dot. kas fiskalnych online od 2018 r. czytaj tutaj.

 

Nowa ulga na kasę fiskalną – do 1.000 zł

Obecnie za każde urządzenie fiskalne zgłoszone przy rozpoczęciu ewidencjonowania podatnik może skorzystać z ulgi do 700 zł. Od 2018 r. ulga ta ma wynosić, podobnie jak obecnie, 90% wartości kasy, jednak jej kwota maksymalna ma zostać podniesiona do 1.000 zł. Zmiana ta ma zostać wprowadzona w art. 111 ust. 4 ustawy o VAT.

Gabinety kosmetyczne wymieniające obecnie użytkowane urządzenia na kasy fiskalne online będą mogły skorzystać z nowej, wyższej ulgi. Prawo to będzie przysługiwało nawet wtedy, gdy podatnik już wcześniej z ulgi korzystał. Oczywiście konieczne będzie spełnienie określonych warunków. Trudno powiedzieć, czy w związku z nowelizacją ustawy o VAT zostaną także wprowadzone zmiany w rozporządzeniu w sprawie odliczania oraz zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących. Jednak należy się spodziewać, iż w nowym stanie prawnym zachowany zostanie m.in. wymóg terminowego rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży na kasie. Dla kosmetyczek termin ten to 1 stycznia 2020 roku.

 

Okoliczności skutkujące koniecznością zwrotu ulgi od 2018 r.

Wyższa ulga na kasę fiskalną to dobra wiadomość dla gabinetów kosmetycznych. Ustawodawca przewiduje jednak wprowadzenie pewnych obostrzeń. Mają one związek z okolicznościami, w których podatnik traci prawo do ulgi i musi zwrócić na rachunek urzędu skarbowego odliczoną lub uzyskaną kwotę.

W art. 111 ust. 6 mają zostać wprowadzone następujące zmiany:

Zamiast „zaprzestaną ich używania” ma pojawić się „zakończą prowadzenie działalności gospodarczej”.

Zamiast „nie dokonają w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego” ma pojawić się: „nie poddadzą w obowiązujących terminach kas rejestrujących obowiązkowemu przeglądowi technicznemu”.

Ponadto okres, w którym spóźnienie z przeglądem lub zakończenie działalności skutkuje utratą prawa do ulgi, ma zostać wydłużony z obecnych 3 lat aż do 4 lat.

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu, wydłużenie tego okresu ma związek z wyższą kwotą ulgi. Zmiany doprecyzowujące natomiast mają rozwiać wątpliwości podatników odnośnie okoliczności, w których byliby zmuszeni do zwrotu ulgi.