Jednolity Plik Kontrolny (JPK) – nowość od lipca 2016

utworzone przez | Sie 16, 2016

Od początku lipca 2016 roku Urząd Skarbowy będzie mógł przeprowadzić kontrolę przedsiębiorców za pomocą Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Zatem na czym polega tego typu kontrola oraz kogo dokładnie obejmują te zmiany?

 

Jednolity Plik Kontrolny zobowiązaniem każdego przedsiębiorcy

Jeszcze do niedawna przedsiębiorcy na żądanie wysyłali dane do Urzędu Skarbowego, które dotyczyły między innymi ewidencji VAT. Obecnie za sprawą przegłosowanej ustawy ma się to diametralnie zmienić. Już od początku lipca 2016 duże przedsiębiorstwa są zobowiązane przekazywać informacje takie jak między innymi wyciągi bankowe oraz księgi rachunkowe, a także dane z magazynu do Urzędu Skarbowego do e-kontroli na wezwanie organu skarbowego. Obowiązek ten dotyczy małych i średnich przedsiębiorstw oraz mikroprzedsiębiorców dopiero od lipca 2018 r. Nowe przepisy wprowadzają również obowiązek przekazywania do urzędu skarbowego ewidencji VAT co miesiąc bez wezwania – dla dużych przedsiębiorców od 1 lipca 2016 r., dla małych i średnich przedsiębiorców – od 1 stycznia 2017 r., natomiast dla mikroprzedsiębiorców od 1 stycznia 2018 r. Aby móc bez przeszkód przekazywać niezbędne informacje, należy dostosować swój system informatyczny do najnowszych wymagań.

 

Powody wprowadzenia JPK

Z pewnością Jednolity Plik Kontrolny (JPK) stanowi pewnego rodzaju utrudnienie dla wielu przedsiębiorców. Przyczyni się to przede wszystkim do zwiększenia ilości dokumentów niezbędnych do wypełnienia. Jednak Ministerstwo Finansów wiąże duże nadzieje z wprowadzanymi zmianami. Przede wszystkim liczy na to, iż dzięki JPK możliwe będzie zwiększenie efektywności kontroli, a co za tym idzie, luka podatku VAT się zmniejszy.

Zgodnie z obowiązującymi zmianami obecnie przedsiębiorcy powinni przygotować się do zmiany swojego systemu księgowego, aby co miesiąc za pomocą Jednolitego Pliku Kontrolnego przekazywać dane dotyczące ewidencji VAT Urzędowi Skarbowemu.